Event results

Vosseler Shield, Mt Victoria Saturday, 19 May 2012
Harriers
Provisional results available from Wellington Harriers.

Some club top-3s:
  • Barry Prosser, 1 M60
  • Jack Julian, 1 B9
  • Toby Harrington, 2 B9
  • Josh Nairne, 2 B13
  • George Harrington, 3 B11
  • Michaela Walker, 3 G13
  • Susannah Lynch, 3 W16
  • Kevin Pugh, 3 M40
  • Chris Speakman, 3 M50
  • Tineke Hooft, 3 W50

Team placings:
  • 2nd B11/13 team
  • 3rd G11/13 team
  • 6th M16 team
  • 4th M19 team
  • 1st W19/W16 team
  • 3rd SW team
  • 3rd W35/W50 team
  • 2nd M40 team
  • 3rd M50 team

Olympic was third in the Barry Everitt Plate competition, which is scored based on all finishers' placings

Top-three places and Olympic results below.

Full results ::[Individual Results]::[Team Results]::[Club points]::

::[Photos (off-site)]::

Results

::[Official results (off-site)]::

Viewing options ::[Table View | Dynamic View | Individual Result History Search]::

Jump to division ::[Senior Men | Senior Women | Men 19 and under | Women 19 and under | Men 16 and under | Women 16 and under | Boys 13 and under | Girls 13 and under | Boys 11 and under | Girls 11 and under | Boys 9 and under | Girls 9 and under | Masters Men 40+ | Masters Men 50+ | Masters Men 60+ | Masters Women 35+ | Masters Women 50+]::

Senior Men
Place Name Club/Team Time
1 Martin Van Barneveld Wellington Scottish 40:15
2 Timothy Hodge Wellington Scottish 41:12
3 James Richardson Wellington Scottish 41:24
5 Adam Carlson Olympic Harriers 41:58
17 Butch Borlase Olympic Harriers 45:32
36 Justin Tampeau Olympic Harriers 58:05
Senior Women
Place Name Club/Team Time
1 Sarah Drought Wellington Harriers 22:23
2 Marjolein Ros Wellington Scottish 22:57
3 Nicole Mitchell Wellington Scottish 23:37
5 Jo Doherty Olympic Harriers 24:05
6 Lizzy Bunckenburg Olympic Harriers 24:54
19 Alana Gould Olympic Harriers 29:34
Men 19 and under
Place Name Club/Team Time
1 Tim Robertson Hutt Valley Harriers 19:52
2 Kieron McDonald Wellington Harriers 20:11
3 Nathan Tse Wellington Harriers 21:04
9 Sean McCrudden Olympic Harriers 22:02
13 Matt Croxford Olympic Harriers 23:11
14 Alex Hooft Olympic Harriers 24:16
15 Alastair Helm Olympic Harriers 30:13
Women 19 and under
Place Name Club/Team Time
1 Victoria Taylor Hutt Valley Harriers 16:05
2 Caitlin Bedlington Hutt Valley Harriers 16:42
3 Emily Kelly Trentham United 16:53
Men 16 and under
Place Name Club/Team Time
1 Marcus Karamanolis Wellington Harriers 12:31
2 James Fletcher Wellington Harriers 12:52
3 Tom Caughley Wellington Harriers 13:13
23 Jesse Baxter Olympic Harriers 15:20
25 Josh Blackmore Olympic Harriers 15:39
36 Ben Ives Olympic Harriers 19:03
Women 16 and under
Place Name Club/Team Time
1 Jean Kozyniak Wellington Harriers 14:18
2 Kelsey Forman Wellington Harriers 14:30
3 Susannah Lynch Olympic Harriers 14:41
4 Phoebe Anderson Olympic Harriers 14:48
5 Madeline Wilson Olympic Harriers 14:53
Boys 13 and under
Place Name Club/Team Time
1 Nikolai Allen Trentham United 07:13
2 Josh Nairne Olympic Harriers 07:16
3 Jack Marshall Trentham United 07:37
4 Callum Brooker Olympic Harriers 07:45
Girls 13 and under
Place Name Club/Team Time
1 Bayley Rose Van de Coolwijk Hutt Valley Harriers 07:35
2 Tessa Hunt Wellington Harriers 07:42
3 Michaela Walker Olympic Harriers 07:58
5 Tamara Anderson Olympic Harriers 08:17
9 Izzy Hegan Olympic Harriers 08:39
10 Roshani Thuraisingham Olympic Harriers 08:56
12 Alexandra Talbot Olympic Harriers 09:00
Boys 11 and under
Place Name Club/Team Time
1 Hamish Cathcart Trentham United 07:39
2 Owen Mackenzie Wellington Scottish 07:40
3 George Harrington Olympic Harriers 07:46
9 Sam Staunton Olympic Harriers 08:05
11 Mathew Walker Olympic Harriers 08:26
14 Keller McDonald Olympic Harriers 08:32
18 Josh Platt Olympic Harriers 09:00
21 Mason Cook Olympic Harriers 09:15
Girls 11 and under
Place Name Club/Team Time
1 Maya Hahn Hutt Valley Harriers 08:06
2 Lucy England Hutt Valley Harriers 08:18
3 Olivia Healey Wellington Harriers 08:21
5 Lucy Hegan Olympic Harriers 08:58
6 Jade Jones Olympic Harriers 09:02
6 Victoria Campbell Olympic Harriers 09:02
8 Jessica Hamilton-Jenkins Olympic Harriers 09:12
9 Danielle Ohlsson Olympic Harriers 09:26
11 Victoria Edwards Olympic Harriers 09:53
14 Grace Ohlsson Olympic Harriers 10:16
21 Jorja McGlinchey Olympic Harriers 11:56
22 Rose Lovell Olympic Harriers 12:00
23 Lucy Borlase Olympic Harriers 12:06
24 Julia Borlase Olympic Harriers 12:21
Boys 9 and under
Place Name Club/Team Time
1 Jack Julian Olympic Harriers 08:19
2 Toby Harrington Olympic Harriers 08:25
3 Fynn McCulloch Trentham United 08:56
Girls 9 and under
Place Name Club/Team Time
1 Phoebe McKnight Hutt Valley Harriers 07:47
2 Metiria Doyle Wellington Harriers 08:31
3 Tawhirikura Doyle Wellington Harriers 09:49
Masters Men 40+
Place Name Club/Team Time
1 Grant Mclean Wellington Scottish 43:29
2 David Kettles Wellington Scottish 46:26
3 Kevin Pugh Olympic Harriers 47:35
7 Tim Horne Olympic Harriers 49:19
19 Chris Roy Martin Olympic Harriers 52:26
21 Andrew Kells Olympic Harriers 53:17
24 Craig Morrison Olympic Harriers 53:43
26 Bruce Atmore Olympic Harriers 54:17
28 Mark Anderson Olympic Harriers 55:11
42 Robbie Robinson Olympic Harriers 1:03:43
Masters Men 50+
Place Name Club/Team Time
1 Paul Sharp Wellington Harriers 49:56
2 Liam Healey Wellington Harriers 50:22
3 Chris Speakman Olympic Harriers 51:16
11 Graeme Moss Olympic Harriers 56:26
17 Brian Rusbridge Olympic Harriers 1:01:06
22 Michael Binkhorst Olympic Harriers 1:04:40
27 Barry Howard Olympic Harriers 1:06:44
Masters Men 60+
Place Name Club/Team Time
1 Barry Prosser Olympic Harriers 23:18
2 Jonathon Harper Wellington Scottish 26:00
3 Lloyd Millar Masterton Harriers 27:22
20 Peter Hanson Olympic Harriers 38:28
Masters Women 35+
Place Name Club/Team Time
1 Stephanie Mackenzie Wellington Scottish 22:50
2 Angela Leck Wellington Scottish 23:48
3 Sally Anderson Wellington Scottish 24:01
9 Michelle Van Looy Olympic Harriers 26:53
11 Tracey Berghan Olympic Harriers 27:42
13 Anne Rose Olympic Harriers 27:56
15 Brigid Borlase Olympic Harriers 28:33
19 Sharon Walker Olympic Harriers 29:20
21 Jane Barratt Olympic Harriers 29:36
34 Julie Klein Olympic Harriers 37:22
36 Donna-Marie McDonald Olympic Harriers 43:30
Masters Women 50+
Place Name Club/Team Time
1 Lee Healey Wellington Harriers 25:12
2 Claire Gold Kapiti 26:23
3 Tineke Hooft Olympic Harriers 27:28
9 Jean Skilton Olympic Harriers 33:02
11 Denise Pilcher Olympic Harriers 34:14
12 Annie van Herck Olympic Harriers 34:18
15 Alison Speakman Olympic Harriers 39:46

Results from other years ::[2013|2012|2011|2010|2009|2008|2007|2006|2005|2004|2003|2002|2001|2000|1999|1999]::